نسخه شماره : 173 - 1396/07/19 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
ايران مصمم به توسعه روابط دوستانهبا کشورهاي همسايه است

 ايران مصمم به توسعه روابط دوستانهبا کشورهاي همسايه است 

رئيس جمهور با اشاره به آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي ارايه بيشتر خدمات فني – مهندسي و تشويق بخش خصوصي از جمله در حوزه جاده، مسکن، سد و نيروگاه برق در ارمنستان، تصريح کرد: دولت ايران مصمم به توسعه همکاري‌ها و روابط دوستانه با کشورهاي همسايه از جمله ارمنستان است و هيچ محدوديتي در اين مسير قايل نيست.

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني روز سه‌شنبه در ديدار «کارن کاراپتيان» نخست وزير ارمنستان، روابط و همکاري‌هاي دو کشور را مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت: توسعه مناسبات با ارمنستان به عنوان کشوري دوست و همسايه، همواره براي ايران حائز اهميت بوده است.

رييس جمهور با اشاره به روابط تاريخي، فرهنگي و تمدني ايران و ارمنستان در منطقه و مواضع مشترک دو کشور در عرصه‌هاي مختلف بين‌المللي، خاطر نشان کرد: امروز روابط سياسي، اجتماعي و فرهنگي، تهران – ايروان در سطح مطلوبي قرار دارد، اما در زمينه مناسبات و همکاري‌هاي تجاري و اقتصادي، تلاش بيشتر در راستاي استفاده حداکثري از توانمندي‌ها براي توسعه روابط به نفع دو ملت ضروري است.

دکتر روحاني با بيان اينکه ايران و ارمنستان در بخش‌هاي مختلف از جمله انرژي، ترانزيت و صنايع مي‌توانند همکاري‌هاي مطلوبي با يکديگر داشته باشند، افزود: توسعه همکاري‌ها و روابط دو جانبه و چند ‌جانبه در تقويت مناسبات منطقه اي بسيار حائز اهميت خواهد بود.

رييس جمهور با اشاره به اينکه پيوستن ايران به جمع کشورهاي عضو اتحاديه اقتصادي اورآسيا در شکل گيري روابط و همکاري‌هاي جديد در منطقه نقش بسزايي دارد، اظهارداشت: بايد از ظرفيت و توانمندي‌هاي مناطق آزاد تجاري در مرزهاي دو کشور در جهت توسعه همکاري‌ها و تحرک در مناسبات تجاري و اقتصادي ايران و ارمنستان استفاده حداکثري داشته باشيم.

دکتر روحاني با تأکيد بر ضرورت ايجاد صلح و ثبات پايدار در منطقه، خاطر نشان کرد: جنگ و تشديد اختلافات منطقه اي به نفع هيچ کشوري نيست و همه دولت‌هاي منطقه بايد براي برقراري صلح پايدار و آرامش، تلاش کنند.

رييس جمهور، اوضاع کشورهاي منطقه از جمله سوريه، يمن و عراق را نگران‌کننده دانست و گفت: حل و فصل مسايل و بحران‌هاي موجود در هر يک از کشورها موجب خوشحالي و به نفع کل منطقه خواهد بود که در اين راستا ايران و ارمنستان مي‌توانند، همکاري‌هاي خوبي را با يکديگر داشته باشند.

«کارن کاراپتيان» نخست وزير ارمنستان نيز در اين ديدار با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همکاري‌هاي دو کشور در بخش‌هاي مختلف، گفت: بايد از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود در ايران و ارمنستان براي توسعه حداکثري همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري في‌مابين، استفاده کنيم.

نخست وزير ارمنستان با اشاره به ظرفيت‌ها و پتانسيل خوب مناطق آزاد مرزي ايران و ارمنستان براي توسعه روابط اقتصادي دو کشور، خواستار حضور بيشتر شرکتها و سرمايه‌گذاران ايراني در مناطق آزاد ارمنستان شد.

وي همکاري هاي سه جانبه ايران و ارمنستان با گرجستان در حوزه ترانزيت و با ترکمنستان در بخش انرژي را مهم دانست و بر لزوم تلاش بيشتر کميسيون هاي مشترک همکاري دوکشور براي ساماندهي اين مناسبات تاکيد کرد.

کاراپتيان مواضع جمهوري اسلامي ايران در عرصه بين‌الملل را در راستاي توسعه روابط دوستانه ميان کشورها برشمرد و گفت: موضع‌گيري متوازن ايران در راستاي مسايل منطقه ضامن صلح و ثبات بيشتر در منطقه خواهد بود.


بالا