نسخه شماره : 173 - 1396/07/19 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
معرفي بسته ? ميليارد دلاري براي افزايش توليد از ميدان‌هاي نفتي
علي کاردر: اروپايي‌ها براي همکاري با ايران مصمم هستند

 معرفي بسته ? ميليارد دلاري براي افزايش توليد از ميدان‌هاي نفتي 

وزير نفت از آماده سازي يک بسته 5 ميليارد دلاري براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره‌برداري خبر داد.

بيژن زنگنه در سومين کنگره نفت و نيرو با بيان اين که کنگره مذکور روال کار خود را به مرور پيدا مي‌کند، گفت: اين کنگره با عنوان يک نهاد اثرگذار و در حد نهادي که زيرمجموعه دولت نيست به حيات خود ادامه مي‌دهد. روزي که در سال 1390 انديشه اوليه تشکيل اين باشگاه شکل گرفت، قرار بود يک اتاق فکر براي بخش انرژي و نفت کشور تشکيل شود که بار مالي و وابستگي به دولت نداشته باشد.

عده‌اي از تشکيل باشگاه نفت و نيرو ابراز نگراني مي‌کنند

وي ادامه داد: از سال 1393 جلسات ماهانه در باشگاه برگزار مي‌شود و مطالب اين جلسات منتشر مي‌شود. اين باشگاه کمتر از 200 عضو دارد، اما عده‌اي از چنين حرکتي ابراز نگراني مي‌کنند که نمي‌دانيم دليل اين نگراني چيست. وزير نفت با بيان اين که برخي ادعا مي‌کنند در باشگاه نفت و نيرو رانت اطلاعاتي وجود دارد، اظهار کرد: در جايي که اطلاعات آن منتشر مي‌شود، امکان وجود رانت اطلاعاتي نيست. اميدوارم جوان‌هاي بيشتري وارد باشگاه شده تا از نيروي فکري جوان حداکثر استفاده شود. زنگنه با تاکيد بر اين که در کشور توليد فکر و انديشه کم است، تصريح کرد: اين درست نيست که اجازه ندهيم افراد با يکديگر همفکري کنند.

اجراي قراردادهاي جديد نفتي از پيشرفت خوبي برخوردار است

وي در ادامه با اشاره به اجراي قراردادهاي جديد نفتي، اظهار کرد: روند اين قراردادها و مذاکرات پيشرفت قابل قبول و خوبي دارد. وزارت نفت در اجراي اين قراردادها دو اولويت توسعه ميدان‌هاي مشترک و افزايش ضريب بازيافت از ميدان‌ها را مدنظر قرار داده است که البته هنگامي که ميدان‌هاي مشترک توسعه پيدا کنند، افزايش ضريب بازيافت نيز مورد نظر قرار مي‌گيرد. وزير نفت با تاکيد بر اين که تا پايان دولت دوازدهم هيچ ميدان مشترکي نيست که تعيين تکليف نشده باشد، تصريح کرد: البته اين موضوع به معني توسعه همه ميدان‌هاي مشترک نيست، بلکه به معني تعيين تکليف ميدان‌ها و آغاز کار پيمانکاران روي ميدان‌ها است. عمده اين ميدان‌ها نفتي بوده، اما قراردادهايي براي توسعه ميدان‌هاي گازي با شرکت‌هاي خارجي که يک شرکت ايراني همراه هم دارند بسته خواهد شد.

آماده سازي يک بسته 5 ميليارد دلاري براي افزايش توليد از ميدان‌ها

زنگنه در ادامه از آماده سازي يک بسته پنج ميليارد دلاري براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره برداري خبر داد و گفت: يک بسته پنج ميليارد دلاري در حال آماده سازي است که قرار است در طول دو سال براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره برداري اجرا شود که بخشي از آن شامل تعمير چاه‌ها و بخشي ديگر شامل حفر چاه‌هاي جديد در مناطق مختلف نفتي از جمله مناطق نفت خيز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزي و غيره مي‌شود. وي ادامه داد: هيچ کدام بيشتر از 300 ميليون دلار نباشد و اين مبلغ از درآمد خود ميدان بازپرداخت شود. احتمالا کمتر از سه سال قابل بازپرداخت خواهد بود، زيرا اين فرآيند از سال 1398 اجرا خواهد شد و بازپرداخت آن آغاز مي‌شود، زيرا فرآيند توليد آغاز مي‌شود. در اين راستا از شرکت‌هاي ايراني دعوت مي‌کنيم که آنها مي‌توانند يک شريک خارجي داشته باشند. وزير نفت با بيان اين که جلسات براي آماده‌سازي بسته‌هاي مذکور برگزار مي‌شود، افزود: در اين جلسات در مورد تامين مالي نيز صحبت مي‌شود. براي تامين مالي بسته‌ها چندين روش از جمله فروش اوراق مشارکت فاينانس داخلي، يوزانف، وام از صندوق توسعه ملي و غيره مدنظر است. اجراي اين بسته‌ها هم توليد نفت را افزايش مي‌دهد و هم اشتغال ايجاد مي‌کند. زنگنه ادامه داد: تعريف بسته‌ها در حال انجام است و اسناد براي مناقصه و گرفتن مجوز در حال آماده سازي است. اجراي اين بسته‌ها با اجراي اي پي سي متفاوت است.

اجراي طرح نوفلرينگ طي 4 سال

وي با اشاره به طرح نوفلرينگ توضيح داد: طرح نوفلرينگ طي چهار سال بايد عملياتي شود و در پايان دولت دوازدهم نبايد گاز همراه زياد باشد. در اين راستا طرح‌هاي مختلفي از جمله ان جي ال 3100، ان جي ال 3200، خارگ و بيدبلند 2 در حال انجام است، اما اجراي اين طرح‌ها کفايت نمي‌کند و بايد روش‌هاي مختلف ديگري مورد استفاده قرار بگيرد. وزير نفت ادامه داد: در اين راستا قيمت کم براي فروش گاز همراه گذاشته شده است که يک الي دو شرکت نيز مراجعه کردند، اما هنوز به نوفلرينگ نرسيده‌ايم.

اميدواري براي ثبت ايران ال ان جي

زنگنه با تاکيد بر اين که گازرساني به شهرها و روستاها در دستور کار قرار دارد، افزود: در اين راستا طرح‌هاي ال ان جي مدنظر قرار دارد و اميدواريم ايران ال ان جي به ثبت برسد. همچنين قيمت گاز براي واحدهاي کوچک ال ان جي بهبود خواهد يافت. همچنين براي ال ان جي 500 هزار تن گاز در سال تامين مي‌شود.

نايع پايين دستي و ميان دستي پتروشيمي

وي در ادامه با اشاره به صنعت پتروشيمي، اظهار کرد: در صنعت پتروشيمي علاوه بر توليد محصولات پايه بايد به صنايع ميان دستي و پايين دستي توجه کنيم و اين بخش بايد با همکاري وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال شود. وزير نفت ادامه داد: به من قول داده‌اند که خوراک به صنايع پايين دستي يک ميليون تن افزايش يابد. همچنين طرح‌ جي دي پي براي توليد پروپيلن در شش نقطه بايد اجرا شود. از سوي ديگر بهسازي پالايشگاه‌ها براي افزايش کيفيت توليد فرآورده مدنظر قرار دارد. زنگنه با تاکيد بر اين که در کشور فرصت کار بسياري وجود دارد، تصريح کرد: براي استفاده از اين فرصت‌ها بايد همه تلاش کنيم. بعضي چيزها وقت تلف مي‌کند که بايد از آنها صرفه نظر کنيم. بايد از هر کاري که وقت ما را بگيرد و اجازه ندهد به کار اصلي بپردازيم صرفه نظر شود. ما مي‌توانيم مخالف هم باشيم اما نبايد دشمن يکديگر باشيم و از هم نفرت داشته باشيم. نبايد نفرت پراکني کنيم. وي تاکيد کرد: من عضو باشگاه نفت و نيرو هستم، اما هيچ مسووليتي در اين باشگاه ندارم. من از اين باشگاه و هر سامانه‌اي که براي انديشيدن باشد حمايت مي‌کنم.

تا نهايي شدن تصميم ترامپ کار خود را دنبال مي‌کنيم

وزير نفت همچنين در حاشيه اين کنگره در مورد صحبت‌هاي اخير رياست جمهوري آمريکا در مورد برجام، اظهار کرد: ما کار خود را دنبال مي‌کنيم تا ببينيم چه مي‌شود. زنگنه در مورد اميدواري به تمديد توافق، گفت: انسان به اميد زنده است.

فعلا افزايش قيمت بنزين مطرح نيست

وي در ادامه در مورد افزايش قيمت بنزين نيز اظهار کرد: فعلا در اين مورد بحثي در دولت مطرح نشده است اگر هم مطرح شود براي بودجه سال 1397 است و در مورد اين موضوع فکر مي‌شود. وزير نفت در مورد وضعيت پالايشگاه ستاره خليج فارس توضيح داد: کارهاي اين پالايشگاه جلو مي‌رود، اما مشکل اصلي آن کمبود منابع مالي است. زنگنه در پاسخ به اين سوال که آيا امکان اين که خوراک با قيمت کمتري به اين پالايشگاه فروخته شود يا خير، گفت: طبق قانون امکان فروش خوراک با تخفيف 10 درصدي براي اين پالايشگاه وجود ندارد. وي در مورد اجراي بسته‌هاي پنج ميليارد دلاري براي افزايش توليد ميدان‌ها نيز اظهار کرد: اگر امور به درستي پيش رود عمليات اجراي اين بسته‌ها از سال 1397 اجرا شود.


  علي کاردر: اروپايي‌ها براي همکاري با ايران مصمم هستند 

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه مناقصه ميدان نفتي آزادگان در سال 2017 برگزار نمي‌شود، گفت: کشورهاي چين و شوروي و اروپايي‌ها به تصميم ترامپ عکس‌العملي نشان ندادند و در تصميم خود براي مذاکره با ايران محکم هستند.

علي کاردر در سومين کنگره کاربردي نفت و نيرو با اشاره به آماده‌سازي بسته پنج ميليارد دلاري براي افزايش توليد از ميادين گفت: اين بسته در ابعاد کوچک و تا ميزان 300 ميليون دلار آماده مي‌شود و عمده کار آن حفاري، خط لوله جرياني و تغييرات در نمک‌زدايي است.

وي با بيان اينکه اجراي بسته‌هاي مذکور در سطح شرکت‌هاي ايراني است، افزود: همه شرکت‌هاي ايراني مي‌توانند اين بسته‌ها را اجرا کنند، ما از نظر تامين مالي نگران اجراي اين بسته‌ها بوديم. زيرا مدل آن EPC بود اما بازار به اين بسته‌ها علاقه‌مندي نشان داد و شرکت‌هاي ايراني ابراز علاقه کردند که تعدادي از آنها مي‌توانند تامين مالي کنند به همين دليل مدل را به ETCF تغيير داديم و شرکت‌هاي ايراني مي‌توانند پروژه را اجرا کنند. بخش ديگر کار توسط وزارت نفت و بخشي ديگر توسط بانک‌ها و صندوق توسعه انجام مي‌شود.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه اجراي بسته‌هاي مذکور ميزان توليد را 200 تا 250 هزار بشکه افزايش مي‌دهد، اظهار کرد: اگر اقدامات پيشگيرانه انجام نشود، توليد نفت سالانه 300 هزار بشکه کاهش پيدا مي‌کند.

کاردر در ادامه با اشاره به برگزاري مناقصه ميدان نفتي آزادگان اظهار کرد: شرکت‌ها همچنان در حال بررسي مدل‌هاي فني هستند و برخي از آنها هنوز ايده‌هاي ما را اجرا نکرده‌اند. شورا ايده‌هاي آنها را مورد بررسي قرار داده و برخي از آنها را براي اعمال تغييرات برگردانده است. وي با تاکيد بر اينکه براي توسعه ميدان نفتي آزادگان کنسرسيوم تشکيل خواهد شد، تصريح کرد: هنوز اسامي شرکت‌هايي که مي‌خواهند کنسرسيوم تشکيل دهند، اعلام نشده است. ما دو هفته به آنها فرصت داده بوديم اما باز هم اين فرصت تمديد شد. زيرا آنها بين خودشان فرآيند سختي را طي مي‌‌کنند. مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه هفت شرکت به طور جدي براي مناقصه آزادگان در حال مذاکره هستند، افزود: مناقصه در سال 2017 برگزار نخواهد شد. کاردر با اشاره به تغيير سياست آمريکا گفت: اين موضوع فعلا شرايط را تغيير نداده است. کشورهاي چين و شوروي عکس‌العملي نداشته اند، اروپا هم محکم است و شرکت‌هاي معتبر خودشان را فرستاده‌اند و پيامشان اين است که همراهي خواهندکرد.


بالا