نسخه شماره : 292 - 1397/12/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
پيش به سويحمايت از توليد داخلي
روحاني: تهران - باکو مي توانند شاه‌راهي براي اتصال آسيا به اروپا باشند
ربيعي بارديگر از مجلس رأي اعتماد گرفت
آخوندي وزير راه و شهرسازي باقي ماند

 پيش به سويحمايت از توليد داخلي 

روزهاي آخر سال که به طور سنتي به مناسبت آغاز سال نو تقاضا در بازارهاي مختلف به ويژه پوشاک و تهيه لوازم منزل افزايش مي‌يابد، مي ‌تواند فرصتي باشد تا با يک حرکت جمعي خريدار برندها و نشان‌هاي تجاري ايراني باشيم تا با وجود حمايت از توليدات داخلي بدون اتکا به سياست‌ هاي حمايتي دولت به افزايش اشتغالزايي در کشورمان کمک کنيم. حمايت از توليد ملي بايد دغدغه اصلي همه مردم و مسوولان باشد تا مصرف کننده ايراني هم با اختيار خود کالاي ايراني را بر موارد مشابه خارجي ترجيح دهد. هرچه به طرف تقويت توليد حرکت کنيم، حضور و ظهور بيشتري در عرصه بين المللي پيدا مي‌کنيم و در آن صورت توليد ملي نشان اقتصاد ايراني در جهان خواهد شد.

مروري بر سند چشم انداز 1404 کشور حاکي از اين است که دستيابي به قدرت اول اقتصادي همراه با علم و فن آوري در سطح کشورهاي منطقه‌ بايد به عنوان آرمان ملي ملاک اقدام‌ها، برنامه‌ها، تدابير و سياستگذاري ‌ها باشد و اين مهم با حمايت از توليدات ملي و با اتکا به سرمايه‌هاي ايراني ميسر مي شود.

بدون شک اگر خريد کالاي ايراني به شعار همه ‌گير ميان شهروندان تبديل شود؛ مي‌توان گامي محکم و اساسي در راستاي حمايت از توليد داخلي و اقتصاد کشور برداشت که البته ارتقاي کيفيت کالاي ايراني در رقابت با همتاي خارجي و عرضه با قيمت متناسب بسيار مهم است.

فرصت براي نظام توليد کشور

هوشيار فقيهي معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي اتاق اصناف ايران در يک برنامه راديويي درباره پويش خريد کالاي ايراني که در چند شهر آغاز شده است گفت: براي اينکه پويش کالاي ايراني با موفقيت بيشتري به ثمر بنشيند، نيازمند نگاه اقتصادي به اين مسئله است. در سال هاي گذشته کارشناسان در آستانه عيد توصيه مي کردند کمتر خريد کنيم تا به اقتصاد خانواده کمک کنيم اما در دو سال اخير ديدگاه رهبران اقتصادي کشور متفاوت شده که مي توان به عنوان يک فرصت براي نظام توليد کشور دانست. ما بايد در تمامي حوزه‌ها فضاي بيشتري براي واحدهاي توليدي از نظر ساختار دولتي ايجاد کنيم و از نظر نظام مالياتي، بيمه اي و تکنولوژي گرفته تا نظام پولي قوي و سهل الوصول در اختيار توليدکنندگان قرار گيرد. در واقع دولت بايد تمامي امکانات و شرايط لازم را ايجاد کند تا کالاي با کيفيت ايراني توليد شود تا مورد اقبال مصرف کننده قرار گيرد.

اين کارشناس اقتصادي در مورد کنترل هاي لازم براي ارتقا کيفيت کالاي ايراني گفت: اصالتا وظيفه هر ايراني که در هر بخش از حوزه اقتصاد در حال فعاليت اين است که از تمام منابع خود استفاده کند تا با کيفيت بهتر و قيمت پايين تر، کالا و خدمتي را ارائه دهد که جامعه از آن منتفع شود.

بنابراين اين يک موضوع ذاتي است و نيازي به دستور و بخشنامه ندارد. براي اينکه اين اتفاق رخ دهد، بايد زيرساخت هايي وجود داشته باشد که مواد اوليه کيفيت مطلوب با قيمت مناسب در اختيار توليدکنندگان قرار گيرد. نبايد وجود ضعف هاي کوچک در بخش زيرساخت منجر به عدم انتخاب کالاي ايراني شود.

فرآيند توليد کالاي با کيفيت بسيار پيچيده و زمان بر است و در تمامي کشورهاي صنعتي و پيشرفته اين فرآيندها وجود دارد.در اين کشور ها هم در دوره اي نيز وجود داشته که کالاها بي کيفيت بوده است اما مردم آن کشورها به اين نتيجه رسيده اند که بايد از کالاي داخلي حمايت شود.

رونق توليد سبب برطرف شدن ضعفها

از سوي ديگر علي اصغر جمعه اي رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان در خصوص لزوم تهيه و مصرف کالاهاي توليد داخلي گفت: برخي از کالاهاي ايراني ازجمله پوشاک و مواد غذايي از لحاظ کيفيت اگر از نوع خارجي خود بالاتر نباشد، پايين تر نيست.

وي بيان کرد: متاسفانه تبليغات منفي و فرهنگ بسيار ناصوابي درجامعه نهادينه شده است که بعضي ها رغبت بيشتري به اجناس با برند خارجي دارند و در بسياري مواقع اجناس ايراني با مارک خارجي بهتر به فروش مي رسد.

جمعه اي اظهار کرد: گر چه در برخي موارد کيفيت برخي محصولات ايراني مانند لوازم خانگي به لحاظ مواد تکنولوژي و مسائل ديگر از نوع خارجي خود پايين تر باشد اما هموطنان ما بايد توجه داشته باشند که اگر اين کالا بازار فروشش بيشتر شود تعداد بيشتري از فرزندان اين مرز و بوم مشغول به کار مي شوند.

رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان با بيان اينکه خريد کالاي ايراني ضامن افزايش فروش است، افزود: اگراز لحاظ کيفي هم ضعفي درکالاي ايراني وجود داشته باشد، رونق توليد سبب برطرف شدن ضعفها و افزايش کيفيت خواهد شد.

اصلاح رفتار اجتماعي

در نهايت اين که براي ترغيب مردم به خريد کالاهاي ايراني بايد از کار فرهنگي، تبليغات و آماده سازي فکر و رفتار نوجوان و حتي کودکان بهره جست و از تاثير رسانه هاي ديداري، شنيداري و مکتوب براي اصلاح رفتار اجتماعي استفاده کرد. در اين ميان آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، صدا و سيما، دستگاه هاي آموزش عالي، مطبوعات و.... مي توانند نقش مهم و ارزنده خود را در اين راه ايفا کنند تا ايرانيان با افتخار از کالاي ايراني استفاده کند.

دولت يازدهم و دوازدهم در زمينه حمايت از حقوق مصرف کننده به توسعه تجارت الکترونيک پرداخته است که سايت ها و مجموعه هاي مختلف به صورت الکترونيک خدماتي به مردم ارايه مي دهند و اين امر آگاهي جامعه را از نوع، کيفيت، مشخصه هاي فني، حمل و نقل و ... کالاها افزايش مي دهد و حق انتخاب آنها را بالا مي برد. از اين رو همه مزاياي تجارت الکترونيک که در اين دولت توسعه پيدا کرد، در راستاي حقوق مصرف کننده به شمار مي رود. همچنين در حوزه رعايت بهداشت و سلامت کالاها اقدام هايي انجام شده است که ايجاد برچسب هاي سلامت بر روي کالاها نقطه شروع بسيار خوبي محسوب مي شود.


 روحاني: تهران - باکو مي توانند شاه‌راهي براي اتصال آسيا به اروپا باشند 

رييس جمهوري در ديدار وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان گفت: تهران - باکو مي توانند در آينده به شاه‌راهي براي اتصال مناطق آسيا و آفريقا به شمال اروپا تبديل شوند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز سه شنبه در ديدار شاهين مصطفي اف وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان، اراده دولت‌ها و ملت‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان را در توسعه مناسبات و همکاري‌هاي في مابين حائز اهميت برشمرد و از تلاش‌هاي سفرا و مسئولان دو کشور در کميسيون مشترک همکاري‌هاي ايران و آذربايجان تقدير کرد.

وي به دعوت رسمي همتاي خود براي سفر به جمهوري آذربايجان در آينده نزديک اشاره و اظهار اميدواري کرد که اين سفر موجب توسعه بيش از پيش دوستي‌ها، همکاري ها و روابط دو کشور شود.

رييس جمهوري روابط ايران و جمهوري آذربايجان را رو به گسترش و درراستاي منافع دو ملت دانست و بر ضرورت تلاش براي توسعه، تقويت و تحکيم همه جانبه مناسبات و همکاري‌هاي تهران - باکو تأکيد کرد.

روحاني خاطرنشان کرد: تاريخ و فرهنگ ايران و جمهوري آذربايجان بهم پيوند خورده و بايد تلاش کنيم تا دو ملت از لحاظ سياسي، اقتصادي و اجتماعي نيز پيوندهاي ناگسستني با هم داشته باشند.

وي با يادآوري اين که توسعه ثبات و امنيت در جمهوري آذربايجان را در راستاي تقويت ثبات و امنيت خود قلمداد مي‌کنيم، گفت: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان هيچگاه براي هم تهديد نبوده و نخواهند بود.

وي بر لزوم تشويق بخش‌هاي دولتي و خصوصي براي توسعه همکاري‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک تاکيد کرد و گفت: امروز دو کشور در بخش‌هاي مختلف از جمله صنعتي، داروسازي، ساخت خودرو، کشاورزي و گردشگري روابط خوبي با هم دارند و در ديگر بخش‌ها از جمله ترانزيت و همکاري‌هاي مشترک در درياي خزر نيز گام‌هاي مشترکي در راستاي توسعه مناسبات برداشته شده است.

رييس جمهوري با بيان اين که اقدام مشترک ايران و آذربايجان در تکميل راه آهن رشت - آستارا و کريدور شمال - جنوب به ديگر کشورهاي منطقه نيز کمک خواهد کرد، اظهار داشت: ايران و آذربايجان مي توانند در آينده به شاه‌راهي براي اتصال مناطق آسيا و آفريقا به شمال اروپا تبديل شوند.

روحاني همچنين بر لزوم ادامه رايزني و همکاري مسئولان دو کشور در راستاي تدوين رژيم حقوقي درياي خزر و برنامه ريزي براي ساماندهي فعاليت‌هاي مشترک اقتصادي در اين منطقه تأکيد کرد.


 ربيعي بارديگر از مجلس رأي اعتماد گرفت 

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بارديگر به علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي راي اعتماد دادند و وي همچنان سکاندار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي باقي ماند.

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، نمايندگان در جلسه علني ديروز - سه شنبه - مجلس شوراي اسلامي مخالفت خود را با استيضاح علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعلام کردند.

در اين راي گيري از مجموع 253 راي ماخوذه 126 نماينده راي موافق ، 124 نماينده راي مخالف و دو نماينده راي ممتنع دادند. همچنين يک راي باطله بود.

در جلسه استيضاح علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري و جمعي از اعضاي هيات دولت حضور داشتند.

طبق آيين نامه داخلي مجلس اگرتعداد مخالفان استيضاح بيش از نيمي از راي دهندگان باشد استيضاح راي نمي آورد. همچنين طبق روال عادي مجلس، آراي باطله و ممتنع نيز جزو مخالفان استيضاح محسوب مي شوند.


 آخوندي وزير راه و شهرسازي باقي ماند 

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بارديگر به عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي راي اعتماد دادند و وي با 152 راي مخالف استيضاح، همچنان سکاندار وزارت راه و شهرسازي باقي ماند.

نمايندگان در جلسه علني نوبت عصر ديروز - سه شنبه - مجلس شوراي اسلامي مخالفت خود را با استيضاح عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي اعلام و بارديگر به وي براي ادامه مسئوليت در اين وزارتخانه راي اعتماد دادند.

در اين راي گيري از مجموع 246 راي ماخوذه، 92 نماينده راي موافق استيضاح ، 152نماينده راي مخالف استيضاح و دو نماينده راي ممتنع بود.

در جلسه استيضاح عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي، اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري و جمعي از اعضاي هيات دولت حضور داشتند.

آخوندي در 29 مرداد 96 با 188 راي موافق، 75 راي مخالف و 14راي ممتنع وزير راه و شهرسازي دولت دوازدهم شد. در اين راي گيري يک راي باطله بود.

آخوندي در دولت هاي يازدهم و همچنين در هفت ماه عمر دولت دوازدهم سه بار استيضاح شده است ، يک بار در مجلس نهم و دو بار در مجلس دهم .

14 مهر 1394، نخستين جلسه استيضاح عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي در نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي برگزار شد و نهايتاً استيضاح وي با 72 رأي موافق، 175 رأي مخالف و 5 رأي ممتنع از مجموع 252 رأي مأخوذه را کسب کرد و رأي نياورد. آخوندي در اول اسفند 1395 و يک سال بعد از روي کار آمدن مجلس دهم مجدداً استيضاح و به مجلس فراخوانده شد، اما اين استيضاح نيز با 74 رأي موافق، 176 رأي مخالف و 5 ممتنع از مجموع 257 نماينده حاضر در جلسه را کسب کرد و در اين مسئوليت باقي ماند.

نگاهي به زندگينامه و عملکرد آخوندي

«عباس آخوندي» متولد سال 1336 در نجف اشرف است؛ وي مدرک کارشناسي ارشد مهندسي راه و ساختمان خود را از دانشگاه تهران دريافت کرد و سپس براي تحصيل در مقطع دکترا به انگلستان رفت.

وي سال 1361 معاون سياسي وزير کشور شد و در دولت دوم هاشمي رفسنجاني نيز به عنوان وزير مسکن و شهرسازي فعاليت کرد.

آخوندي از سوي شهيد دکتر بهشتي در اولين شوراي مرکزي جهاد سازندگي به عنوان عضو شورا انتخاب شد. از ديگر مسووليت هاي وي مي توان به قائم مقام مديرعامل سازمان صدا و سيما، دبيري شوراي امنيت کشور، رييس شوراي تأمين ويژه غرب کشور، رييس ستاد مبارزه با مواد مخدر، رييس بنياد مسکن و تدريس در گروه بريتانيا دانشکده مطالعات جهان اشاره کرد. آخوندي در سال 92 در دولت يازدهم سکان هدايت وزارت راه و شهرسازي را بر عهده گرفت، آخوندي از ابتداي دولت دوازدهم نيز سکان دار وزارت راه و شهرسازي است.

وي در حوزه حمل و نقل و ترابري عملکردهاي قابل قبولي داشته که شاه بيت اقدامات آخوندي در اين حوزه، انعقاد قرارداد 200 فروند هواپيماي جديد بدون ضمانت هاي دولتي و از طريق فاينانس بوده که تاکنون 7 فروند از اين هواپيماها وارد ناوگان هوايي کشور شده است. همچنين در بخش مسکن هم مهمترين اقدام وي، 8 برابر کردن سقف تسهيلات خريد مسکن بوده است.


بالا