نسخه شماره : 292 - 1397/12/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
مسير متفاوت دو بازيگر بزرگ اوپك

 مسير متفاوت دو بازيگر بزرگ اوپك 

مديريت بازار نفت كه در پي توافق كاهش توليد نفت، از سال 2016 به دست اوپك افتاده است، حالا وارد چالش جديدي شده كه يك سوي آن ايران و سوي ديگر عربستان ايستاده است.

به گزارش روزنامه ثروت، «ايران مي‌خواهد اوپك قيمت‌هاي نفت را حدود 60 دلار در هر بشكه نگه دارد»، اين جمله وزير نفت در مصاحبه با «وال‌استريت ژورنال» است كه موجب شده نگراني‌هايي براي شروع يك شكاف عميق در ميان اعضاي سازمان كشورهاي صادركننده نفت ايجاد شود، چرا كه عربستان يكي از مهم‌ترين اعضاي اين سازمان، در پي فشار اقتصادي كه در طول سال‌هاي گذشته متحمل شده است، ده دلار روي اين رقم گذاشته و خواهان رسيدن سطح قيمت‌ها به حدود 70 دلار است تا بتواند كسري بودجه خود را در سال جاري اندكي جبران كند.

عربستان كه در چند دهه گذشته، همواره در مخالفت با افزايش قيمت نفت، مقابل درخواست‌هاي کشورهاي عضو اوپک از جمله ايران و ونزوئلا ايستاده بود، حالا پس از گذشت بيش از يك سال از توافق كاهش توليد نفت، افزايش قيمت نفت آنچنان زير دندانش مزه كرده كه مي‌خواهد راه در پيش گرفته اعضاي اوپك همچنان ادامه يابد تا قيمت نفت در كانال 70 دلاري تثبيت شود. اين در حالي است كه زمزمه‌هايي نيز مبني بر عقب‌نشيني عربستان از برنامه فروش سهام آرامكوي اين كشور كه از ابتداي سال 2016 مطرح شده بود، شنيده مي‌شود.

خبرگزاري رويترز چند روز پيش، به نقل از يكي از تحليلگران بازار نفت نوشت كه تأخير در برنامه خصوصي‌سازي بخشي از سهام سعودي آرامكو ممكن است هيچ‌گاه اجرا نشود، اما به نظر مي‌رسد عرضه اوليه عمومي آرامكو از سوي سعودي‌ها تا سال 2019 به تعويق بيفتد چرا كه بازارهاي نفت اخيراً به دليل افزايش توليد شيل با كاهش قيمت روبه‌رو بوده است و اين براي عرب‌ها خوشايند نيست و نفت 70 دلاري پول بيشتري را براي دولت عربستان و وليعهد جوانش به ارمغان مي‌آورد.

خالد الفالح، وزير انرژي اين كشور هم در آخرين اظهار نظر خود گفته است كه علي‌رغم نزديك شدن به شرايط نرمال و كاهش سطح موجودي انبارهاي نفتي، اوپك توافق نفتي را در سال 2018 ادامه خواهد داد. اين توافق اوپك و متحدانش موجب شده كه قيمت نفت نسبت به دو سال گذشته بيش از دو برابر شود.

كارشناسان بازار نفت معتقدند اعضاي اوپك بايد احتياط بيشتري به خرج دهند چرا كه رسيدن قيمت نفت به محدوده 70 دلار خطر رشد شديد توليدات شيل را به همراه خواهد داشت.

اداره اطلاعات انرژي آمريکا در گزارش ماهانه خود پيش‌بيني كرده است که توليد نفت شيل آمريکا در آوريل امسال (فروردين - ارديبهشت 97) با 131 هزار بشکه در روز افزايش ماهانه، به رقم بي‌سابقه 6ميليون و 950 هزار هزار بشکه در روز برسد.

ميزان افزايش توليد در ماه پيش از آن، يعني مارس، 105 هزار بشکه در روز پيش‌بيني شده بود كه نشان‌دهنده ايجاد زمينه مساعد براي توليد نفت شيل آمريكاست. اين افزايش احتمالي، در پي رشد برداشت نفت شيل از ميدان هاي پرميان و ايگل صورت خواهد گرفت.

تحليلگران، توليد نفت شيل آمريکا را عامل احتمالي اختلال در توازن عرضه جهاني نفت و تضعيف کننده توافق جهاني سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) مي‌دانند، موضوعي كه وزير نفت ايران به تازگي در مصاحبه با «وال‌استريت ژورنال» به آن اشاره كرده و گفته است: «اوپک بايد قيمت نفت را حدود 60 دلار در هر بشکه نگه دارد تا مانع افزايش چشمگير توليد نفت شيل آمريكا شود.»

بيژن زنگنه همچنين به وال‌استريت ژورنال گفته: «ايران در نشستي كه در ماه ژوئن برگزار مي‌شود از اعضاي اوپك مي‌خواهد تا به تدريج محدوديت‌هاي توليد را تعديل كنند.» اظهار نظري كه موجب شده تا زنگ خطر اختلاف درون اوپك به صدا درآيد و به گوش تحليلگران بازار انرژي برسد.

اختلاف‌نظر دو مهره كليدي اوپك، موجب شده عربستان و ايران يك بار ديگر رودرروي هم قرار بگيرند، يكي براي نگه داشتن سطح قيمت‌هاي نفت در محدوده 60 دلار و ديگري به دنبال قماري كه معلوم نيست، برنده آن خاورميانه باشد يا امريكا.


بالا