نسخه شماره : 292 - 1397/12/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
رشد شانزده درصدي ارزش بازار بورس و فرابورس

 رشد شانزده درصدي ارزش بازار بورس و فرابورس  

ارزش بازار فرابورس (بازار اول – بازار دوم -بازار پايه و بازار ابزار‌هاي نوين مالي) که در پايان سال 95 مبلغ 119 هزار ميليارد تومان بود، در حال حاضر به مبلغ 138 هزار ميليارد تومان رسيده است که نشان از رشد 16 درصدي دارد.

سال 1396 با شعار اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نامگذاري شد که يکي از پيش نياز‌هاي مورد نياز براي رونق توليد و بهبود وضعيت اشتغال در کشور استفاده از ظرفيت‌هاي بازار سرمايه است. به گزارش پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، بورس اوراق بهادار تهران در ابتداي سال 96 و در اولين هفته کاري با رشد 0.5 درصدي شاخص کل و رشد حدود 2.5درصدي شاخص کل هم‌وزن کار خود را آغاز کرده بود. در ابتداي سال 96 معاملات بازار سرمايه چنان اميدوارانه شروع شد که طي 26 روز کاري ابتدايي سال 96، دماسنج بازار سهام فقط يک روز منفي را ثبت کرد تا رکورد 7 ساله اين متغير مهم ثبت شود. همچنين رقم 80 هزار واحدي شاخص کل که مربوط به 4 دي سال 95 بود است و از آن تاريخ نتوانسته بود وارد اين کانال شود، در روز 13 ارديبهشت سال جاري براي دقايقي رقم 80 هزار واحدي مجددا ثبت شد تا نويد سالي رکوردشکنانه براي شاخص کل بدهد. در اواخر ارديبهشت شاهد انتخابات رياست جمهوري بوده ايم، بورس تهران اولين روز پس از برگزاري انتخابات رياست جمهوري با رشد 733 واحدي (معادل 0.9 درصد) مواجه شد و شاخص کل هم‌وزن نيز با جهش بيش از 1.4 درصدي رشد خيره‌کننده‌اي را به نمايش گذاشت. اما در روز‌هاي بعد از آن بازار وارد فاز اصلاحي شد و در ماه‌هاي خرداد تا آبان اين اصلاح ادامه داشت تا اينکه در اواخر آبان و بدليل رشد قيمت کالا‌هاي جهاني و نفت و تاثير آن بر شرکت‌هاي داخلي بورس و فرابورسي، خصوصا صنايع فلزي، معدني، پالايشي و پتروشيمي، شاخص کل توانست در تاريخ 4 آذر سال جاري رکورد تاريخي 89 هزار و 500 واحد را بشکند و رکورد جديدي در بازار سرمايه به جاي بگذارد. رشد شاخص کل بورس تهران در ادامه با افزايش قيمت ارز و مجددا تحت تاثير رشد قيمت سهام شرکت‌هاي صادرات محور که عموما از صنايع پيش گفته بوده است ادامه يافت تا در 8 بهمن به اوج خود در رقم 99 هزار و 414 واحد دست يابد. اين رقم آخرين رکورد بجاي مانده از شاخص کل است، چرا که پس از آن مجددا بازار سرمايه وارد فاز اصلاحي شد و تا 20 اسفند سال جاري اين شاخص در کانال 96 هزار واحد قرار گرفت. همچنين ارزش بازار بورس تهران به عنوان يکي ديگر از متغير‌هاي مهم، در سال 95 رقم 322 هزار ميليارد تومان بوده است، درحاليکه در حال حاضر تا تاريخ 20 اسفند 96 ارزش اين بازار به 383 هزار ميليارد تومان رسيده است که نشان از رشد 16 درصدي ارزش بورس تهران است. ارزش بازار فرابورس (بازار اول – بازار دوم -بازار پايه و بازار ابزار‌هاي نوين مالي) که در پايان سال 95 مبلغ 119 هزار ميليارد تومان بود، در حال حاضر به مبلغ 138 هزار ميليارد تومان رسيده است که نشان از رشد 16 درصدي دارد.

اصلاحات زيرساختي در بازار سرمايه

يکي ديگر از تحولات مهم بازار سرمايه در سال 96 شروع بازنگري و تغييرات گسترده در قوانين و دستورالعمل هاي بازار بود. اين اقدامات در راستاي افزايش شفافيت اطلاعاتي و نقدشوندگي در بازار در دستور کار قرار گرفت و نتيجه آن قاعده‌مند شدن توقف و بازگشايي نماد‌ها و کاهش چشمگير مدت توقف نماد‌ها بوده است و هدف نهايي اين تغيير تثبيت حداکثر مدت توقف 90 دقيقه‌اي است که مي توان گفت: مديران بازار تا حد زيادي در دستيابي به اين هدف نزديک شده اند. تبديل گزارش پيش بيني درآمد هر سهم به گزارش تجزيه و تحليل مديريت بر اساس استاندارد‌هاي بين المللي از ديگر اصلاحات قانون اوراق بهادار بورس تهران بوده است.ديکي ديگر از اصلاحات مهم قانون بازار سرمايه اصلاح نحوه افشاي اطلاعات با اهميت و مصاديق آن بوده است. در دستورالعمل اصلاح شده نحوه افشاي اطلاعات توسط ناشران بورسي و فرابورسي، مصاديق اطلاعات با اهميت با جزئيات بيشتري بيان شده اند و در زمان افشاي اطلاعات توسط ناشر، نماد معاملاتي به صورت خودکار و کوتاه مدت (کمتر از 60 دقيقه) متوقف خواهد شد.

عرضه‌هاي اوليه سال 96

در سال جاري عرضه اوليه سهام 14شرکت در بازار سرمايه انجام پذيرفت؛ شرکت‌هاي به پرداخت ملت، مبين وان کيش، هتل کوثر اصفهان، چدن سازان،‌هاي وب، توليد و صادرات ريشمک، ليزينگ شرق، آسيا سير ارس، پگاه آذربايجان شرقي، فولاد کاوه جنوب، تامين سرمايه اميد، شير و گوشت زاگرس شهرکرد، مديريت صنعت شوينده توسعه صنايع بهشهر و شفا دارو شرکت‌هاي تازه وارد بازار سهام در سال جاري به شمار مي روند.

بازار سرمايه در 50 سالگي خود

بازار سرمايه پنجاهمين سال تاسيس و فعاليت خود را در سال 96 جشن گرفت. در اين نکوداشت که در تاريخ 8 بهمن سال جاري برگزار شد از سکه 5 هزار ريالي به عنوان نماد بازار سرمايه با حضور وزير امور اقتصادي و دارايي، رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئيس کل بانک مرکزي، رئيس کميته فقهي سازمان بورس، رئيس بيمه مرکزي و فعالان بازار سرمايه رونمايي شد.


بالا