نسخه شماره : 292 - 1397/12/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
7/96 درصد تعهدات ساخت و توليد خودرو در سال ?? تحقق يافت

 7/96 درصد تعهدات ساخت و توليد خودرو در سال ?? تحقق يافت 

مگاپروژه نوسازي ناوگان فرسوده سنگين کشور، روز سه شنبه با حضور محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت سايپاديزل با واگذاري 200 دستگاه خودرو تجاري به متقاضيان کليد خورد.

به گزارش ثروت به نقل از شاتا، بر اساس آمار پليس راهنمايي و رانندگي و ستاد مديريت حمل و نقل سوخت بيش از 21 هزار اتوبوس درون شهري، بيش از 13 هزار اتوبوس برون شهري، 19 هزار کاميونت، 57 هزار ميني بوس و ون و 240 هزار کاميون و کشنده فرسوده در کشور وجود دارد.

برنامه دولت براي نوسازي اين ناوگان، پرداخت تسهيلات بانکي به دارندگان خودروهاي فرسوده است. تعداد خودروهاي جايگزين شده در سه سال اجراي طرح 202 هزار و 500 دستگاه بوده که منابع اختصاص يافته از سوي دولت، معادل قطعات منفصله خودرو (بيش از هفت ميليارد دلار) برآورد شده است. در اين طرح، سهم تسهيلات بانکي 212 هزار و 600 ميليارد ريال و آورده متقاضي 183 هزار ميليارد ريال خواهد بود.

خروج خودروهاي فرسوده نخستين بار در دولت اصلاحات اجرايي شد و دولت با پرداخت تسهيلات ارزان قيمت، به نوسازي ناوگان تاکسيراني بويژه در کلانشهرها روي آورد.

به کمک اين طرح و سياست گذاري هاي دولت بويژه مجوز واردات خودرو به ازاي خروج خودروهاي فرسوده بود که بسياري از خودروهاي بالاي 25 سال از چهره شهرها رخت بستند و جاي خود را به خودروهاي جوان تر دادند.

با اين حال، اين مسير همچنان ناتمام مانده است به ويژه اينکه در حوزه ترانزيت و ناوگان حمل و نقل عمومي شهري و جاده اي، اقدام هاي اساسي براي نوسازي صنعت حمل و نقل کشور صورت نگرفته است. اکنون دولت دوازدهم اميدوار است با اجراي چند طرح، مسير نوسازي ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومي را بپيمايد تا در کنار صرفه جويي در مصرف انرژي و کاهش آلايندگي هوا، زمينه ساز توليد و اشتغال بيشتر در کشور باشد.

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: 96.7 درصد از تعهدات ساخت و توليد خودروي امسال کشور که يک ميليون و 600 هزار دستگاه خودرو بوده است، انجام شده است. محمد شريعتمداري در مراسم تحويل 200 دستگاه خودرو تجاري توسط سايپا ديزل با تبريک فرارسيدن بهار و سال نو، يادآور شد: امروز به صورت نمادين 200 دستگاه خودرو را از مجموعه 200 هزار دستگاه طرح نوسازي حمل و نقل عمومي را که در سه سال بايد اجرا شود، در اختيار رانندگان قرار مي دهيم.

وي با اعلام اينکه تا پايان سال حدود 16 هزار دستگاه کاميون و کشنده توليد و تحويل رانندگان قرار داده مي شود، افزود: در راستاي طرح نوسازي حمل و نقل عمومي هر ساله 70 هزار دستگاه را بايد توليد و تحويل رانندگان بدهيم.

شريعتمداري با يادآوري اينکه در طرح نوسازي ناوگان درون شهري 85 درصد منابع را در اختيار شهرداري ها قرار داده شد،گفت: در دولت يازدهم براي نخستين بار آلاينده سازها و سهم آنها از آلودگي کلانشهرها و ذرات معلق مورد محاسبه قراررگرفت ، در آن بررسي ها مشخص شد 27 درصد از مجموعه آلاينده سازهاي متحرک متعلق به خودروهاي فرسوده است‌.

وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه طرح نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي با تاکيد و حمايت و پيگيري رييس جمهور به پيش رفت، تصريح کرد: ورود وزارت نفت و بانکهاي عامل به اين طرح و تصويب مصوبات لازم با اين پيگيري ها محقق شد. شريعتمداري با بيان اينکه ورود قطعات منفصله مورد نياز خودروها در طرح نوسازي ناوگان تا پايان خردادماه و حداکثر تا تيرماه انجام شود، افزود: 96.7 درصد از تعهدات ساخت و توليد خودروي امسال کشور که يک ميليون و 600 هزار دستگاه خودرو بوده است، انجام شده است.

وي شرط اول در زمينه نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي رعايت استانداردهاي لازم دانست و اضافه کرد: عمق بخشيدن به ساخت توليد در داخل کشور( به عنوان هدف مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين طرح) بدون استاندارد سازي فاجعه است.

وزير صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اينکه ايمني سرلوحه استانداردهاي ما است، تصريح کرد: در قدم بعدي آلايندگي و ساير استانداردها از جمله مصرف سوخت کمتر قرار دارند، به تدريج بايد استانداردها را پاس کرد. از سوي ديگر در زمينه ايمني خودروها من در کنار سازمان ملي استاندارد هستم.


بالا