نسخه شماره : 100 - 1396/04/18 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
توتال برگشت، با «اوليـن»هاي بسيار

 توتال برگشت، با «اوليـن»هاي بسيار 

سحر سعيديان | مهم‌ترين رويداد هفته گذشته در حوزه اقتصادي كه به امضاي قرارداد طرح توسعه بخش فراساحل فاز 11 پارس جنوبي با مشاركت شركت توتال، شركت ملي نفت چين (CNPCI) و شركت ايراني پتروپارس اختصاص داشت، سر و صداهاي زيادي به پا كرد و بر صدر خبرهاي رسانه‌هاي تراز اول جهان قرار گرفت. توتال اگرچه در اين قرارداد دو شريك ديگر نيز دارد، اما حضورش در ايران پيام‌هاي سياسي و اقتصادي بسياري را به دنيا مخابره كرد. اين شركت فرانسوي علاوه بر اينكه بخش بزرگي از ترديدهاي سرمايه‌گذاران بزرگ بين‌المللي را براي ورود به صنعت نفت و گاز ايران از ميان برداشت، با بازگشتش به پارس جنوبي، «اولين»هاي بسياري همراه خود به كشور آورد.

توتال، نخستين شركت بين‌المللي اروپايي است كه بعد از توافق برنامه جامع اقدام مشترك هسته‌اي (برجام) در ژانويه 2016 با در نظر گرفتن ريسك عدم بازگشت سرمايه و تهديد تحريم‌هاي آمريكا پا به ايران گذاشته و با سرمايه اوليه يك ميليارد دلاري، راهبري كنسرسيوم طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي در بخش فراساحل را به عهده گرفته است.

پاتريك پويان، مديرعامل شركت توتال قبل از امضاي قراردادش با ايران در گفت‌وگويي با رويترز گفته بود:‌ »ايران ارزش ريسك سرمايه‌گذاري يك‌ميليارد دلاري را دارد، زيرا اين سرمايه‌گذاري درهاي يك بازار عظيم را باز مي‌كند. ما كاملاً از برخي ريسك‌ها آگاهي داريم.»

پويان، به تمديد معافيت‌هاي درنظر گرفته شده از سوي آمريكا نيز اشاره كرده و افزوده بود: «اين معافيت‌ها هر شش تا هشت ماه يك بار تمديد مي‌شود و ما بايد به زندگي با مقدار مشخصي از عدم قطعيت عادت كنيم.»

توتال و شركايش قرار است در طول بيست سال، چهار ميليارد و 879 ميليون دلار سرمايه به اين پروژه تزريق كنند تا فاز 11 پارس?جنوبي را به توليد حداكثري 335 ميليارد مترمكعب گاز طبيعي غني و ترش از منابع بخش فراساحل مرزي‌ترين فاز ميدان مشترك پارس جنوبي با قطر برسانند. از اين گاز غني ترش مي‌توان حدود 290 ميليون بشكه ميعانات گازي، 14 ميليون تن گاز مايع، 12 ميليون تن اتان و 2 ميليون تن گوگرد به همراه 315 ميليارد مترمكعب گاز سبك شيرين توليد كرد و از اين رقم سرمايه‌گذاري مي‌توان با عنوان بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري بين‌المللي در طول دوازده سال گذشته ياد كرد. البته ممكن است در پايان مرحله اول توسعه و پس از مطالعات مهندسي ساخت تأسيسات فشارافزا به رقم بالاتري نيز برسد.

مطابق زمانبندي پيش‌بيني شده، توتال و شركا تعهد كرده‌اند براي نخستين‌بار 40 ماه پس از امضاي قرارداد، توليد اوليه از ميدان را آغاز كنند كه اين به معناي شكستن ركورد شركت «اني» در فازهاي 4 و 5 پارس جنوبي خواهد بود.

همچنين عمليات فاز دوم كه مهم‌ترين و كليدي‌ترين بخش اين قرارداد به شمار مي‌رود، با ساخت سكوهاي فشارافزاي 20 هزار تني براي نخستين بار در خاورميانه آغاز مي‌شود. با توجه به پيچيدگي ساخت اين تأسيسات در فاز دوم اجراي طرح، 36 ماه زمان براي مطالعه و آماده‌سازي و 60 ماه زمان براي ساخت سكو در دستور كار كنسرسيوم قرار گرفته است و توتال متعهد شده است تا دانش فني ساخت اين سكوها را با استفاده از ياردهاي داخلي به مهندسان ايراني منتقل كند. انتقال دانش فني و تكنولوژي ساخت اين سازه‌هاي غول‌پيكر در ايران، يك دستاورد بزرگ براي توسعه آتي ميدان پارس جنوبي و الگوبرداري از آن براي ساير فازهاي پارس جنوبي در مواجهه با افت فشار مخزن در سال‌هاي آينده محسوب مي‌شود. توتال نخستين شركت بين‌المللي غربي است كه در قالب قراردادهاي IPC (مدل جديد قراردادهاي نفتي) با ايران، پيمان همكاري بسته است كه نشان‌دهنده جذاب و كارآمد بودن اين مدل قرارداد در مقابل قراردادهاي بيع متقابل است كه حتي در سال‌هايي كه قيمت نفت به رقم بالاي 100 دلار هم رسيده بود، نتوانست براي جذب سرمايه خارجي دلربايي كند.

غول نفتي فرانسوي كه اولين برگ‌هاي كتاب قطور پارس‌جنوبي را با توسعه فازهاي دو و سه در مهرماه سال 76 ورق زد، حالا آمده است تا با انتقال تكنولوژي و استفاده از توان مهندسان داخلي پرونده مرحله اول توسعه پارس جنوبي را براي هميشه ببندد. در اين ميان نقش بيژن زنگنه، وزير نفت ايران را نبايد از ياد برد كه براي بزرگ‌ترين ميدان گازي دنيا در بخش ايراني خون دلها خورد.


بالا