نسخه شماره : 184 - 1396/08/02 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
 جزئيات ?? استاندارد خودرويي اعلام شد 

فهرست کامل 85 استاندارد خودرويي که قرار است از ابتداي دي‌ماه سال 1397 و در سه مقطع زماني در دستور کار قرار گيرد اعلام شد.

اسفند ماه سال گذشته بود که سازمان ملي استاندارد ايران از افزايش تعداد استانداردهاي خودرويي از 55 به 85 مورد خبر داد و اعلام کرد که براساس تفاهم‌نامه‌اي بين اين سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتقاي اين استانداردها از نظر تعداد و کيفيت مطرح شده است؛ موضوعي که بر اساس مصوبه شوراي سياست‌گذاري خودرو با حضور وزير وقت صنعت، معدن و تجارت، رييس سازمان ملي استاندارد، خودروسازان و قطعه‌سازان در دستور کار قرار گرفت.

براساس زمان‌بندي صورت گرفته بايد تا ابتداي دي ماه امسال 61 مورد استاندارد خودرويي اجرايي شود و پس از آن تا ابتداي تير ماه سال 1397 دو مورد به 61 استاندارد قبلي اضافه مي‌شود و در نهايت با اضافه شدن 22 مورد استاندارد خودرويي ديگر تا دي ماه سال آينده (1397)، تعداد استانداردهاي اجباري خودروهاي سواري به 85 مورد افزايش مي‌يابد. اگر خودرويي نتواند تا ابتداي دي ماه امسال 61 مورد استاندارد تعيين شده را رعايت کند در اولين مرحله از اجراي مصوبه مربوطه با توقف خط توليد روبرو خواهد شد. اين در حالي است که دو مورد استاندارد خودرويي ديگر به اين 61 مورد از ابتداي تير ماه سال آينده اضافه خواهد شد که بايد مدنظر قرار گيرند که در غير اين صورت با توقف خط توليد در آن زمان روبرو مي‌شوند.

طبق قانون، هر استانداردي که تدوين و اعلام مي‌شود براي اجراي آن بايد مهلت زماني مشخصي به واحد توليدي مربوطه داده شود. قانون‌گذار اعلام کرده اين فرصت زماني نبايد کمتر از سه ماه باشد و تنها مربوط به صنعت خودروسازي هم نيست؛ چرا که بايد توليدکننده اين فرصت را به منظور تغيير وضعيت در اختيار داشته باشد و با توجه به اينکه صنعت خودروسازي به دليل پيچيدگي نيازمند مهلت زماني بيشتري است؛ بنابراين فرصت ارائه شده توسط شوراي سياست‌گذاري خودرو تا ابتداي دي‌ماه سال 1397 و در سه مرحله زماني تعيين شده است. براساس تصميمي که در شوراي سياست‌گذاري خودرو که با حضور وزير وقت صنعت، معدن، تجارت، خودروسازان، قطعه‌سازان و رييس سازمان ملي استاندارد ايران اتخاذ شده، لازم به ذکر است موارد اوليه تدوين شده در خصوص استانداردهاي خودرويي که بايد در موعد زماني نزديک‌تري اجرايي شوند، استانداردهاي ساده‌تري به شمار مي‌آيند که به نظر مي‌رسد خودروسازان از عهده‌ اجراي آن برخواهند آمد. اما هرچه به اجراي استانداردهايي که نياز است تا ابتداي دي‌ماه سال 1397 اجرايي شوند نزديک شويم شرايط براي خودروسازان سخت‌تر خواهد شد. بايد خاطرنشان کرد که در اروپا افزايش استانداردهاي خودرويي در سال 2016 و در ايران نيز در سال 2017 الزام آور شده است.

اگر خودروسازي نتواند افزايش استانداردهاي خودرويي را به 85 مورد در دستور کار قرار دهد با توقف خط توليد محصول مربوطه مواجه مي‌شود. براي مشاهده فايل مربوط به جزئيات 85 مورد استاندارد خودرويي که با پيگيري خبرنگار ايسنا از سوي سازمان ملي استاندارد در اختيار اين خبرگزاري قرار داده شد، اينجا کليک کنيد./ايسنا


نسخه چاپي نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان

ارسال نظر
نام (اختیاری)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما

کد امنیتی
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 
پاسخ به :


بالا