نسخه شماره : 292 - 1397/12/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
 پيش به سويحمايت از توليد داخلي 

روزهاي آخر سال که به طور سنتي به مناسبت آغاز سال نو تقاضا در بازارهاي مختلف به ويژه پوشاک و تهيه لوازم منزل افزايش مي‌يابد، مي ‌تواند فرصتي باشد تا با يک حرکت جمعي خريدار برندها و نشان‌هاي تجاري ايراني باشيم تا با وجود حمايت از توليدات داخلي بدون اتکا به سياست‌ هاي حمايتي دولت به افزايش اشتغالزايي در کشورمان کمک کنيم. حمايت از توليد ملي بايد دغدغه اصلي همه مردم و مسوولان باشد تا مصرف کننده ايراني هم با اختيار خود کالاي ايراني را بر موارد مشابه خارجي ترجيح دهد. هرچه به طرف تقويت توليد حرکت کنيم، حضور و ظهور بيشتري در عرصه بين المللي پيدا مي‌کنيم و در آن صورت توليد ملي نشان اقتصاد ايراني در جهان خواهد شد.

مروري بر سند چشم انداز 1404 کشور حاکي از اين است که دستيابي به قدرت اول اقتصادي همراه با علم و فن آوري در سطح کشورهاي منطقه‌ بايد به عنوان آرمان ملي ملاک اقدام‌ها، برنامه‌ها، تدابير و سياستگذاري ‌ها باشد و اين مهم با حمايت از توليدات ملي و با اتکا به سرمايه‌هاي ايراني ميسر مي شود.

بدون شک اگر خريد کالاي ايراني به شعار همه ‌گير ميان شهروندان تبديل شود؛ مي‌توان گامي محکم و اساسي در راستاي حمايت از توليد داخلي و اقتصاد کشور برداشت که البته ارتقاي کيفيت کالاي ايراني در رقابت با همتاي خارجي و عرضه با قيمت متناسب بسيار مهم است.

فرصت براي نظام توليد کشور

هوشيار فقيهي معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي اتاق اصناف ايران در يک برنامه راديويي درباره پويش خريد کالاي ايراني که در چند شهر آغاز شده است گفت: براي اينکه پويش کالاي ايراني با موفقيت بيشتري به ثمر بنشيند، نيازمند نگاه اقتصادي به اين مسئله است. در سال هاي گذشته کارشناسان در آستانه عيد توصيه مي کردند کمتر خريد کنيم تا به اقتصاد خانواده کمک کنيم اما در دو سال اخير ديدگاه رهبران اقتصادي کشور متفاوت شده که مي توان به عنوان يک فرصت براي نظام توليد کشور دانست. ما بايد در تمامي حوزه‌ها فضاي بيشتري براي واحدهاي توليدي از نظر ساختار دولتي ايجاد کنيم و از نظر نظام مالياتي، بيمه اي و تکنولوژي گرفته تا نظام پولي قوي و سهل الوصول در اختيار توليدکنندگان قرار گيرد. در واقع دولت بايد تمامي امکانات و شرايط لازم را ايجاد کند تا کالاي با کيفيت ايراني توليد شود تا مورد اقبال مصرف کننده قرار گيرد.

اين کارشناس اقتصادي در مورد کنترل هاي لازم براي ارتقا کيفيت کالاي ايراني گفت: اصالتا وظيفه هر ايراني که در هر بخش از حوزه اقتصاد در حال فعاليت اين است که از تمام منابع خود استفاده کند تا با کيفيت بهتر و قيمت پايين تر، کالا و خدمتي را ارائه دهد که جامعه از آن منتفع شود.

بنابراين اين يک موضوع ذاتي است و نيازي به دستور و بخشنامه ندارد. براي اينکه اين اتفاق رخ دهد، بايد زيرساخت هايي وجود داشته باشد که مواد اوليه کيفيت مطلوب با قيمت مناسب در اختيار توليدکنندگان قرار گيرد. نبايد وجود ضعف هاي کوچک در بخش زيرساخت منجر به عدم انتخاب کالاي ايراني شود.

فرآيند توليد کالاي با کيفيت بسيار پيچيده و زمان بر است و در تمامي کشورهاي صنعتي و پيشرفته اين فرآيندها وجود دارد.در اين کشور ها هم در دوره اي نيز وجود داشته که کالاها بي کيفيت بوده است اما مردم آن کشورها به اين نتيجه رسيده اند که بايد از کالاي داخلي حمايت شود.

رونق توليد سبب برطرف شدن ضعفها

از سوي ديگر علي اصغر جمعه اي رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان در خصوص لزوم تهيه و مصرف کالاهاي توليد داخلي گفت: برخي از کالاهاي ايراني ازجمله پوشاک و مواد غذايي از لحاظ کيفيت اگر از نوع خارجي خود بالاتر نباشد، پايين تر نيست.

وي بيان کرد: متاسفانه تبليغات منفي و فرهنگ بسيار ناصوابي درجامعه نهادينه شده است که بعضي ها رغبت بيشتري به اجناس با برند خارجي دارند و در بسياري مواقع اجناس ايراني با مارک خارجي بهتر به فروش مي رسد.

جمعه اي اظهار کرد: گر چه در برخي موارد کيفيت برخي محصولات ايراني مانند لوازم خانگي به لحاظ مواد تکنولوژي و مسائل ديگر از نوع خارجي خود پايين تر باشد اما هموطنان ما بايد توجه داشته باشند که اگر اين کالا بازار فروشش بيشتر شود تعداد بيشتري از فرزندان اين مرز و بوم مشغول به کار مي شوند.

رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان با بيان اينکه خريد کالاي ايراني ضامن افزايش فروش است، افزود: اگراز لحاظ کيفي هم ضعفي درکالاي ايراني وجود داشته باشد، رونق توليد سبب برطرف شدن ضعفها و افزايش کيفيت خواهد شد.

اصلاح رفتار اجتماعي

در نهايت اين که براي ترغيب مردم به خريد کالاهاي ايراني بايد از کار فرهنگي، تبليغات و آماده سازي فکر و رفتار نوجوان و حتي کودکان بهره جست و از تاثير رسانه هاي ديداري، شنيداري و مکتوب براي اصلاح رفتار اجتماعي استفاده کرد. در اين ميان آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، صدا و سيما، دستگاه هاي آموزش عالي، مطبوعات و.... مي توانند نقش مهم و ارزنده خود را در اين راه ايفا کنند تا ايرانيان با افتخار از کالاي ايراني استفاده کند.

دولت يازدهم و دوازدهم در زمينه حمايت از حقوق مصرف کننده به توسعه تجارت الکترونيک پرداخته است که سايت ها و مجموعه هاي مختلف به صورت الکترونيک خدماتي به مردم ارايه مي دهند و اين امر آگاهي جامعه را از نوع، کيفيت، مشخصه هاي فني، حمل و نقل و ... کالاها افزايش مي دهد و حق انتخاب آنها را بالا مي برد. از اين رو همه مزاياي تجارت الکترونيک که در اين دولت توسعه پيدا کرد، در راستاي حقوق مصرف کننده به شمار مي رود. همچنين در حوزه رعايت بهداشت و سلامت کالاها اقدام هايي انجام شده است که ايجاد برچسب هاي سلامت بر روي کالاها نقطه شروع بسيار خوبي محسوب مي شود.


نسخه چاپي نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان

ارسال نظر
نام (اختیاری)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما

کد امنیتی
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 
پاسخ به :


بالا