نسخه شماره : 304 - 1397/01/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
 تأخير زيانبار تدوين طرح آمايش سرزمين 

طرح آمايش سرزمين همچنان در لابه لاي چرخ دنده هاي پيچيده اداري در کما بسر مي برد اين در حالي است که ايران از پيشگامان تهيه اين طرح در آسيا بوده است. پرسش اينجاست چرا عزم و اراده کافي براي اجراي اين طرح مهم ملي در کشور وجود ندارد؟ پاسخگوي خسارتهاي ميلياردي ناشي از نبود طرح آمايش سرزمين کيست؟ و دهها سوال مربوط به اين نياز اساسي کشور که بايد پاسخ داده شود. هدف آمايش سرزمين، توزيع بهينه جمعيت و فعاليت هايي اقتصادي در سرزمين است به‌گونه‌اي که هر منطقه متناسب با قابليت‌ها، نيازها و موقعيت خود از طيف مناسبي از فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي برخوردار باشد و جمعيتي متناسب با توان و ظرفيت اقتصادي خود بپذيرد. به عنوان مثال براساس آمار 89.8 درصد از جمعيت در 45 درصد از وسعت جغرافيايي ايران زندگي مي کنند و 10.2 درصد باقي مانده آن در 55 درصد از پهنه سرزمين زندگي مي کنند، اين توسعه نامتوازن و نامتعادل بخش هاي مختلف کشور ضرورت اجراي اين طرح ملي را صدچندان مي کند.

ادامه از يک

مجلس شوراي اسلامي در ادوار مختلف براي تهيه طرح آمايش سرزمين اقداماتي کرده است اما به دلايلي متاسفانه اين مهم تاکنون به نتيجه نرسيده است.

براساس قانون ماده 26 برنامه ششم توسعه، قرار بود در سال اول اين برنامه، طرح آمايش استان و کشور را تهيه و در سال دوم اجرايي شود.

تشکيل ستاد ملي آمايش سرزميني

چندي پيش، محسن اتابکي، مديرکل سياست گذاري و برنامه ريزيِ وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت و گويي با رسانه ها با اشاره به ضرورت و اهميت نافذ تدوين آمايش سرزميني صنعت و معدن اظهار کرد: يکي از مولفه ها و ملاحظات اساسي در ارتباط با توسعه صنعتي به اين امر معطوف مي شود که چه صنايعي در چه استان هايي رشد و توسعه پيدا کند و با توجه به اينکه موضوع مذکور در قالب يک طرح بزرگ، زمان بَر، ملي و فرهنگي قابل تعريف است ، موضوعات بسياري اعم از مسيرهاي مواصلاتي، زيرساختي، فناوري، انرژي و...را در بر مي‌گيرد و به همين دليل در دولت ، ذِيلِ سازمان برنامه و بودجه، ستادي تحت عنوان ( ستاد ملي آمايش سرزميني ) تشکيل شده است. مدتي پيش ، محمد رضا مرتضوي، دبير کل خانه صنعت، معدن و تجارت نيز در گفت و گو با رسانه ها در ارتباط با ضرورت طرح فوق ( آمايش سرزميني) بيان کرد: در ايران، تفاوت دما ميان شمالي ترين تا جنوبي ترين منطقه کشور، حداقل به 30 درجه سانتي گراد مي رسد، بنابراين اجراي طرح هاي سرمايه گذاري امري اجتناب ناپذير است و به همين دليل مي طلبد به نکات مذکور در اجراي طرح ها، توجه ويژه شود و جانمايي طرح هاي صنعتي بر اساس ظرفيت هاي اقتصادي،امکانات و طبيعت هر شهر و استان انجام شود.

وي با بيان اجراي پروژه هاي فولادي در مناطق خشک، احداث کارخانه نانِ صنعتي در مناطق کم جمعيت يا تاسيس واحدهاي توليديِ فرش هايِ ماشيني،بيش از نياز بازار به مصاديقي از اتلاف منابع مالي کشور اشاره کرد.

پيش شرط توسعه اقتصادي

همچنين منصور مُعَظَمي، عضو اتاق بازرگاني تهران در گفت و گو با خبرنگاران ، با اشاره به مصرف بسيار بالاي انرژي در برخي صنايع کشور اظهار کرد: در کل دنيا، توسعه اقتصادي، مستلزم آمايش سرزميني است و به تعبيري مي توان گفت؛ قطب تمامي بخش هاي گردشگري، بازرگاني، صنعتي و کشاورزي کاملا مشخص است.

وي در ادامه افزود: سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، ملزم به انتخاب صحيح قطب هاي صنعتي کشور هستند و بايد با اطلاعات کافي، اقدامات لازم را انجام دهند به نحوي که سرمايه گذاري در اين بخش ها، صرفه اقتصادي بالايي را به همراه داشته باشد.

معظمي تصريح کرد: تنظيم برنامه ها بايد به گونه اي باشد که از احداث کارخانجاتي که مصرفِ آبِ زيادي دارند در مراکز شهرها جلوگيري به عمل آيد و سياست ها بر مبناي تاسيس آن در مجاورت دريا و رودخانه تنظيم شود.

وي با اشاره به اينکه برخي از پروژه هاي کشور فاقد توجيه اقتصادي هستند،گفت: مکان يابي نامناسب برخي از صنايعي که مصرف انرژي بالايي دارند در سال هاي گذشته آسيب هاي جدي بر اقتصاد کشور تحميل کرده که در اين خصوص مي توان به صنعت آلومينيوم اشاره کرد.

عضو اتاق بازرگاني تهران بيان کرد: برخي کشورها به دليل مکان يابي نامناسب با مشکلات متعددي در بخش اقتصاد مواجه شده اند، بنابراين اميد است دولت براي رفع اين معضل، تدابير اساسي اتخاذ کند.


نسخه چاپي نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان

ارسال نظر
نام (اختیاری)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما

کد امنیتی
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 
پاسخ به :


بالا