نسخه شماره : 304 - 1397/01/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
 سياست ارزي دولت گامي براي کاهش نگراني مردم 

زينب مختاري- رييس جمهوري سياست اخير ارزي دولت را گامي مهم براي کاهش نگراني مردم، توليدکنندگان و فعالان اقتصادي و کاستن از ابهام و افزايش پيش‌بيني‌پذيري و امکان برنامه‌ريزي آنان دانست.

به گزارش ثروت، جلسه ستاد اقتصادي دولت در خصوص مديريت بازار ارز، ظهر روز چهارشنبه به رياست حسن روحاني رئيس جمهوري و با حضور اعضاء هيئت دولت براي مديريت و ساماندهي بازار ارز تشکيل شد و آثار و پيامدها و اقدامات بعدي دولت با توجه به تصميمات اخير درباره بازار ارز، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

حسن روحاني در اين جلسه، تقويت پايه‌هاي امنيت ملي و پيشگيري از شکل‌گيري فساد ناشي از عمليات سفته‌بازانه و مغاير منافع ملي را از ضرورت‌هاي سياست اخير ذکر کرد. وي شفافيت را از سياست‌هاي اصلي دولت دانست و گفت: شفافيت ، زمينه‌هاي شکل‌گيري فساد را مسدود مي‌کند و اين سياست اقدامي در جهت ايجاد شفافيت در بازار ارز است. وي تأکيد کرد: در چارچوب اين سياست، قيمت کالاهاي اساسي و دارو افزايشي نخواهد يافت و دولت همه پيش‌بيني هاي لازم را براي حمايت از حفظ قيمت اين کالاها انجام داده است. روحاني اجراي موفق اين سياست را يک ضرورت ملي دانست و همه دستگاه‌ها و قوا را به همکاري کامل با آن فرا خواند.

رييس جمهوري با اشاره به وضعيت مطلوب درآمدهاي ارزي کشور در بخش صادرات نفتي و غيرنفتي و مثبت بودن تراز تجاري، موقعيت کشور را براي ايجاد انضباط در مديريت ارزي بسيار مساعد ارزيابي کرد و مديريت بازار ارز را براي مقابله با تهديدات و کاهش آسيب‌پذيري ضروري دانست.

همچنين ولي الله سيف رئيس کل بانک مرکزي، پس از پايان اين جلسه، در جمع خبرنگاران حضور يافت؛ وي در پاسخ به سوالي درمورد تغيير ارز گزارشگري به يورو گفت: تغيير ارز گزارشگري کشور به يورو بسيار جدي است ومصوبه آن در دولت تصويب و به زودي اعلام مي شود. سيف تصريح کرد: تغيير ارز گزارشگري از دلار به يورو منطقي است چراکه تاثير اصلي در اقتصاد کشور دارد. گفتني¬ست سيف پيش از اين نيز، يکي از راهکارهاي مثبت تاثيرگذار در اقتصاد ايران را تغيير واحد ارز گزارشگري دانسته بود. سيغف همچنين افزود: امروز دلار نقشي در تجارت خارجي ما ندارد و در حال حذف شدن است و يورو در آينده به ارز گزارشگري ايران تبديل خواهد شد..

وي در تشريح تاثيرات بلند مدت تصميم اخير دولت درباره بازار ارز خاطرنشان کرد: اين اقدام باعث مجهز شدن کشور، و حاکميت بر بازار اقتصادي کشور و جلوگيري از ضربه پذير بودن اقتصاد ايران است. وي يکي از ويژگي هاي اين مدل جديد که در حال انجام است را شفاف سازي دانست و گفت: اقتضاي امروز در بازارهاي مالي اين است که بايد شفاف سازي شود و مقررات مالي مربوط به مبارزه با پولشويي و مبارزه با تامين مالي تروريسم بتواند در بخش مالي و بخصوص مبادلات مالي رعايت شود و اين اقدام در حقيقت براي ما هم اين امکان ايجاد کرده که بتوانيم تبادلات را در کشور با شفافيت انجام دهيم.

سيف با بيان اين که درآمدهاي ارزي کشور به خوبي کفاف تمامي نيازهاي وارداتي کالا و خدمات کشور را مي‌دهد، يادآور شد: به هيچ وجه تزلزلي از اين بابت وجود ندارد و بارها گفته شده که اين نوسانات ارزي عامل اقتصادي ندارد و بيشتر عوامل غير اقتصادي است و خوشبختانه با اين تصميم، تحت کنترل قرار گرفت.

سيف از جمله موارد مورد بررسي در اين جلسه را زمان بندي فروش سکه عنوان کرد و ادامه داد: در اين زمينه تنوع بيشتري ايجاد کرده‌ايم و معتقديم در چند روز آينده قيمت سکه نيز از قيمت دلار چهار هزار و 200 توماني تبعيت مي کند. وي با بيان اين که قيمت سکه در روزهاي گذشته حباب داشت، گفت: قيمت سکه از قيمت ارز داخلي و قيمت جهاني فلزات گرانبها تاثير مي پذيرد و امروز حباب در قيمت سکه وجود دارد و در يک تا دو روز آينده اين حباب تخليه و هفته آينده به ثبات مي رسد.

رييس کل بانک مرکزي در پاسخ به انتقاد برخي درباره دير اقدام کردن دولت براي تک نرخي کردن ارز يادآور شد: اين اقدام تنها تک نرخي کردن ارز نيست بلکه دولت ابزار لازم را در اختيار بگيرد تا بتواند بخش مالي اقتصاد را استحکام دهد تا از التهاب آفرين ها جلوگيري کند. اين تاثيرات بيشتر از التهابات بازار بود که توسط اقداماتي که دشمن با کمترين هزينه براي خود و بيشترين هزينه براي ما ايجاد کرده بود، به وجود آمد. وي در پايان افزود: متناسب با بروز اين شرايط خودمان را تجهيز مي کنيم و به استقبال شرايطي که در آينده ممکن است به وجود آيد مي رويم.


نسخه چاپي نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان

ارسال نظر
نام (اختیاری)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما

کد امنیتی
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 
پاسخ به :


بالا