نسخه شماره : 304 - 1397/01/23 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
 تاثير يکسان سازي نرخ ارز بر صنعت خودروي داخلي 

الهام شهنواز- نرخ ارز به‌عنوان يکي از متغير‌هاي کليدي اقتصاد، نقش مهمي در تعيين قيمت محصولات داخلي همچون خودرو و همچنين صادرات اين کالا دارد؛ به‌طوري‌که با هر افزايشي در قيمت ارز، تغييراتي در هزينه توليد و ميزان صادرات خودرو رخ مي‌دهد.

به دنبال نوسانات بي‌ضابطه نرخ دلار در چند هفته اخير و رسيدن آن به6000 تومان، در اقدامي فوري دولت دلار را در قيمت 4200 تومان تک نرخي کرده و اعلام کرد که به تمام متقاضيان اعم از واردکنندگان، دانشجويان، مسافران و بيماران، دلار با اين نرخ پرداخت مي‌شود.

با توجه به اينکه صنعت خودرو کشور به طور صد در صد داخلي سازي نشده ، هر چقدر نرخ ارز افزايش يابد، به همان نسبت نيز قيمت مواد اوليه و کالاها بالا مي‌رود و بر سبد قيمت تمام‌شده توليد، تاثير مي‌گذارد.

در اين بين يکسان سازي نرخ ارز هم باعث نظم و ترتيب بيشتري در برنامه ريزي مي شود وهم مواد اوليه چه داخلي و چه وارداتي که مستقيما از نرخ ارز متاثر مي‌شود حالت ثبات پيدا مي‌کند.

سرنوشت توليد خودرو با ارز تک نرخي

يک کارشناس صنعت خودرو با بيان اين که ارز تک نرخي را بايد فتح بابي در توليد به ويژه در صنعت خودرو دانست، گفت: سياست گذاري انجام شده از سوي دولت و در اولويت قرار گرفتن توليدکنندگان و فعالان اقتصادي، مسير هدفمندي را در اين زمينه نشان مي دهد.

اميد رضايي با بيان اين که هرچند هنوز دستورالعمل ارز تک نرخي ابلاغ نشده است اما با اين حال اميد به بهبود اوضاع اقتصادي را در دل فعالان زنده کرده است، افزود: همه فعالان اقتصادي از خبر ارز تک نرخي مشعوف هستند و در صورت تک نرخي شدن تاثير مثبت خود را برجاي خواهد گذاشت و مزيت توليد خودرو را در اين بيش از پيش خواهد کرد.

به گفته وي، از سه ماه اخر سال گذشته و همزمان با آغاز تغييرات نرخ ارز چالش قطعه سازان و خودروسازان آغاز شد و در سال جديد نيز در کنار اين نوسان، افزايش قيمت نهاده هاي داخلي از جمله موانع توليد بود و با اعلام احتمال بازنگري در قيمت ها در سال ارديبهشت ماه، توليدکننده ناگزير به پرداخت هزينه ها از جيب خود به مدت 4 تا 5 ماه است تا خط توليد متوقف نشود.

ريزش قيمت در انتظار خودروهاي وارداتي

رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران نيز در حاشيه تک نرخي شدن قيمت ارز و تاثير آن بر بازار خودرو کشور مي گويد: در شرايط جديد بايد منتظر واکنش شرکت ها به خصوص شرکت هاي وارد کننده خودرو باشيم.هم اکنون نمايندگان رسمي مي توانند واردات خودرو را با دلار تک نرخي 4200 توماني انجام داده و بايد قيمت محصولات خود را کاهش دهند.

سعيد موتمني با اشاره به افزايش قيمت برخي خودروهاي وارداتي طي چند روز گذشته گفت : در روزهاي اخير که قيمت دلار افزايش يافت بازار خودرو دچار بلاتکليفي شد و حتي نمايندگي هايي که خودرو داشتند از فروش آن خودداري مي‌کردند اما از زماني که مساله تک نرخي شدن ارز اجرا شد بازار خودرو دچار رکود کامل شده است ولي پيش بيني مي شود در چند روز آينده قيمت خودروهاي وارداتي ريزش خواهد داشت.

به گفته وي، از اين پس شرکت هاي واردکننده خودرو را به راحتي مي توان کنترل کرد زيرا از اين پس خودرو را با دلار تک نرخي وارد مي کنند و هزينه اين شرکت ها نيز مشخص است و قانونا بايد 10 الي 15 درصد سود دريافت کنند و ديگر قادر به دريافت سودهاي کلان نخواهند بود و مصرف کننده بيش از اين متضرر نخواهد شد.

همچنين وي معتقد است اگر محدوديت عرضه وجود نداشته باشد هيچ مشکلي درباره خودروهاي داخلي نداريم هر چند قيمت دو نرخي براي برخي خودروهاي داخلي وجود دارد ولي دليل اين امر عرضه کم است و چنانچه مشکل کمبود عرضه خودرو به بازار توسط خودروسازان داخلي رفع شود اين مشکل نيز حل خواهد شد.

تاثير نرخ ارز بر صادرات

افزايش نرخ ارز مزيت بسياري براي صادرات محصولات خودرو دارد به طوري که هميشه انگيزه افزايش صادرات با گران شدن نرخ ارز به سراغ خودروسازان مي آيد. زيرا با افزايش نرخ ارز، صادرات خودرو سود بيشتري را نصيب خودروسازان مي کند.

آنچه مسلم است اگر صنعت خودرو ايران بتواند توانايي هاي خود را منطبق بر بازارهاي صادراتي گسترش دهد، يکسان سازي نرخ ارز به شدت براي رشد و توسعه اين صنعت مفيد خواهد بود اما چنانچه اين صنعت نتواند در اين امر موفق باشد، لطمات جبران ناپذيري دامن اين صنعت را خواهد گرفت.


نسخه چاپي نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان

ارسال نظر
نام (اختیاری)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما

کد امنیتی
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 
پاسخ به :


بالا