نسخه شماره : 130 - 1396/05/24 -

سازمان آگهی ها تلفن :66402128 - 09011575857 نمابر : ۸۹۷۷۸۸۲۹

جمله روز:

.امام علی (ع): بزرگترین " ثروت " قناعت است

 
 تحرک دوباره خريداران حقيقي در بازار دوم 

معامله‌گران بورس تهران در حالي شاهد حمايت برخي حقوقي‌هاي سرمايه‌گذاري و يا شرکت‌هاي بزرگ تأثيرگذار و شاخص بورس بود که با پايان اصلاح قيمتي در برخي شرکت‌ها تحرک خريداران حقيقي در بازار دوم را نظاره‌گر بود.

شاخص کل قيمت و بازده نقدي بورس اوراق بهادار تهران، در پايان معاملات دوشنبه 23 مرداد ماه 96 با کاهش 2 واحدي روي رقم 81 هزار و 659 واحد ايستاد. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش 25 واحدي عدد 17 هزار و 536 واحد را به نمايش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نيز با کاهش 54 واحدي به رقم 89 هزار و 679 واحد دست يافت.

شاخص بازار اول اما در حالي با کاهش 26 واحدي به رقم 57 هزار و 217 واحد دست يافت که شاخص بازار دوم با افزايش 134 واحدي عدد 177 هزار و 992 واحد را به نمايش گذاشت.

همچنين شاخص کل فرابورس (آيفکس) نيز با کاهش دو واحدي به رقم 918 واحد رضايت داد. براساس اين گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتي شرکت هاي گسترش نفت و گاز پارسيان با 71 واحد ، کشتيراني ج.ا.ا با 38 واحد و تاپيکو با 14 واحد افزايش بيشترين تاثيرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتي شرکت هاي خدمات انفورماتيک تا 39 واحد ، معدني و صنعتي گل گهر تا 28 واحد و تاپيکو تا 14 واحد افزايش بيشترين تاثير مثبت را در برآورد اين نماگر به دوش کشيدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بيش از 115 ميليارد تومان نمايش داده شد که ناشي از دست به دست شدن بيش از 468 ميليون سهم و اوراق مالي قابل معامله طي 38 هزار و 938 نوبت داد و ستد بود. طي معاملات نماد معاملاتي شرکت‌هاي گروه گسترش نفت و گاز پارسيان، سرمايه‌گذاري و توسعه صنايع سيمان، معدني و املاح ايران، سرمايه‌گذاري تدبيرگران فارس خوزستان، اوراق اجاره واسط مالي ارديبهشت يکم در نماد صايتل، جوش اکسيژن ايران، پتروشيمي داراب، پشم‌بافي افشار يزد، مجتمع صنعتي آرتاويل تاير، کارخانجات کابل‌سازي ايران، فولادافزا سپاهان از سوي ناظر بازار سهام بازگشايي و در مقابل، نماد معاملاتي شرکت‌هاي کارگزاران بورس اوراق بهادار، نهادهاي مالي بورس اوراق بهادار، اوراق مشارکت هلدينگ توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه متوقف شدند. در بازار2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهي سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از 34 ميليون سهم گروه دارويي برکت به ارزش بيش از 6 ميليارد تومان ميان سهامداران اين سهم با معاملات انتقالي روبه‌رو شد.

در ايرانسفو نيز 20 ميليون سهم به ارزش بيش از 11 ميليارد تومان با معالمات انتقالي از سوي سهامدار عمده مواجه شد.

همچنين 19.5 ميليون حق تقدم خريد سهام مديريت انرژي اميد تابان هور به ارزش بيش از 600 ميليون تومان با معاملات انتقالي سهامدار عمده همراه شد. در ريل‌پرداز سير اما 15 ميليون سهم به ارزش بيش از 2.5 ميليارد تومان کد به کد شد.

همچنين 10 ميليون سهم پالايش نفت اصفهان به ارزش بيش از 2.5ميليارد تومان به کدهاي درون‌گروهي سهامدار عمده انتقال يافت.

در معدني و صنعتي گلگهر اندکي بيش از 7 ميليون سهم به ارزش بيش از يک و نيم ميليارد تومان با معاملات انتقالي روبه‌رو شد.

بيش از 2.5 ميليون سهم پتروشيمي زاگرس نيز به ارزش بيش از 4.5 ميليارد تومان کد به کد شد. براساس اين گزارش، بورس تهران در حالي معاملاتي کم‌حجم و توأم با معاملات درون‌گروهي و کد به کد از سوي برخي حقوقي‌ها را به نظاره نشست که حمايت نه چندان پرحجم سهام در برخي هلدينگ‌ها و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري از سوي سهامداران حقوقي باعث شد، تا نماگرهاي بورس با درجا زدن کمتري مواجه باشند. در اين بين، تحرک معامله‌گران اغلب حقيقي به ويژه در بازار دوم بورس براي جمع‌آوري سهام در حالي پايان موعد اصلاح قيمت سهام را نويد مي‌دهد که روز چهارشنبه آخرين موعد تسويه معاملات اعتباري شرکت‌هاي کارگزاري در ماه جاري خواهد بود. براساس اين گزارش، گمانه‌زني‌هاي مختلف بر سر انتخاب وزراي آينده در کنار دورنماي بازار سرمايه در دولت دوازدهم باعث شده تا بازار سهام همچنان با گام‌هاي محتاطانه حرکت کند. به هر ترتيب، امکان کسر سود در بازار سهام در حالي با دشواري‌هاي بسياري مواجه شده که بازار بدهي همچنان با نرخ سود مؤثر بيش از 30 درصدي امکان هر سرمايه‌گذاري مولد را در بازارهاي مالي از بين برده است.


نسخه چاپي نسخه چاپی ارسال به دوستان ارسال به دوستان

ارسال نظر
نام (اختیاری)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما

کد امنیتی
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 
پاسخ به :


بالا